Archiwa

Bondarchuk i jego Prityazhenie

Kilka lat temu Fedor Bondarchuk wyreżyserował pierwszy rosyjski film nakręcony w 3D IMAX, historyczny dramat akcji Stalingrad, który był tam wielkim hitem kasowym. Teraz wraca z Atrakcja, kolejnym wielkim hitem w 3D IMAX w Rosji w zeszłym roku. Niestety, film nie został wydany w 3D IMAX w Wielkiej Brytanii, co jest wstydem tylko dlatego, że spektakl jego otwierającej sekwencji może sprawić, że film będzie warty zapłaty, zbytnio doświadczyć go w tak dramatycznym formacie. Choć głupota ze strony nie tylko ludzi, ale i superzaawansowanych ET-ów, która jest niezbędna do tego, aby ta otwierająca sekwencja zdarzyła się kinda neguje jej chłód.

Podczas kąpieli meteorskiej nad Moskwą, dość piękna kula obcego międzygwiezdnego statku kosmicznego zostaje uszkodzona przez jedną z tych maleńkich skał, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, by w pierwszej kolejności przeżył on swoją podróż na Ziemię. Ale nie przeszkadza. Rosyjskie wojsko postanawia spróbować zestrzelić obcy statek nad tym dużym miastem – Moskwą: 12 milionów mieszkańców – i w rzeczywistości udaje mu się wyrządzić poważne szkody nawet przy użyciu naszej drobnej, surowej broni! Później dowiadujemy się, że Ziemia jest poddawana kwarantannie przez osoby z zewnątrz z powodu naszej ekstremalnej agresji, więc myślisz, że każdy, kto planuje złamać tę kwarantannę, utwardziłby swój pojazd przed naszym prymitywnym barbarzyństwem. Ale nie przeszkadza.

Trailer filmu Przyciąganie w serwisie YouTube

Spodobał Ci się trailer? Sprawdź film przyciąganie online

Powolne opadanie statku kosmicznego przez moskiewską panoramę, przecinanie koryta zniszczeń, które obejmuje niezliczone budynki, jest intensywne – liczby ofiar, które rosyjska telewizja zapowiada później, wydają się o wiele za niskie – i wyraźnie zainspirowane przez fale hollywoodzkich filmów o katastrofach. To, co potem przychodzi, przypomina hollywoodzkie science fiction, głównie Starman i The Day the Earth Stood Still…. choć tylko wtedy, gdy mrużysz wystarczająco mocno. Główny wpływ na atrakcyjność – kiedy zdajesz sobie z tego sprawę, tytuł nagle ma sens – wydaje się być, ze wszystkich rzeczy, nastoletnich romansów, takich jak Twilight. Scenarzyści Oleg Malovichko i Andriej Zolotarev założyli trójkąt pomiędzy nastolatką Julią (Iriną Starshenbaum), jej brutalnym chłopakiem dudebro Tyomą (Aleksandrem Petrowem), oraz łakomym, wrażliwym obcym Hijkenem (Rinalem Mukhametovem), który wyskoczył ze statku na rozejrzenie się dookoła i utknął w miejscu. Nigdy nie ma pytania, na kogo Yulia pójdzie, tak wiele z filmu jest o Tyoma seething i przebijanie ludzi, podczas gdy Yulia pomaga Hijken wrócić na swój statek i uczy go o życiu na Ziemi i o ludzkości. Jest spotkanie z psem i „śmieszna” scena o ziemskim jedzeniu. Oczywiście, że tak jest.

Jest kilka drobnych zwrotów w tropikach gatunku, który można znaleźć: Podoba mi się, że to, co się tu dzieje, nie jest inwazją obcych per se, bardziej przypadkowym załamaniem; i ci kosmici potrzebują naszej wody, ale nie z powodów, które widzieliśmy wcześniej. A klisza ludzko wyglądających kosmitów mówiących językiem ziemskim jest nieumyślnie podkreślana jako jeden z bardziej absurdalnych motywów tego gatunku przez fakt, że Hijken mówi po rosyjsku. To ma taki sam sens (lub brak sensu), jak dla hollywoodzkich kosmitów mówienie po angielsku, ale obcy (dla nas) język i konieczność czytania napisów wyprowadza dialog ze sfery czegoś, co wchłaniamy, nie myśląc o czymś, co zmuszeni jesteśmy ciężej pracować, by parzyć.

Ale opowiadanie, Atrakcja nie mówi nic nowego i nie zakrywa znajomego gruntu jakąkolwiek świeżością. Jak Moskwa, Rosja i reszta świata radzi sobie z pierwszym kontaktem? Nie mamy prawie żadnego pomysłu! Julia jest jedyną osobą na Ziemi – no cóż, z wyjątkiem jej geeky szkolnego kolegi „Google” (Evgeniy Mikheev), którego musi zaciągnąć, aby zapewnić jakieś SFnal infodumps – który na pewno wie, że Obcy nie oznaczają szkody. Ale cały świat może zobaczyć, że uszkodzony statek tylko siedzi tam cicho naprawiając się i że jedyną agresją są ludzie. Jednak egzystencjalny zdenerwowany niekwestionowany dowód innego inteligentnego życia we wszechświecie, który przyniósłby ludzkości, jest przede wszystkim reprezentowany przez wściekłość młodego człowieka na porzucenie go. Kiedy Tyoma prowadzi tłum muzułmanów do ataku na rozbity statek z okrzykami „To jest nasza Ziemia!”, może równie dobrze krzyczeć „To jest moja dziewczyna! Tak, jest złoczyńcą, a agresja ludzkości nie służy nam tu dobrze, ale Atrakcja czuje się jak najbardziej niekonsekwentne scolding gwałtownych ludzkich tendencji możliwe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *